Tündérmese

Tündérmese

Nincs hozzászólás a(z) Tündérmese bejegyzéshez

Ez volt az alcíme Orwell Állatfarmjának. A mű közismert mottója: „Minden állat egyenlő, de vannak állatok, melyek egyenlőbbek.” Mint tudjuk, a disznók hatalomra kerülésekor ez még úgy hangzott: Minden állat egyenlő. Csak aztán módosult.
Kiemeltem egy másik idézetet is: Nehogy azt képzeljétek, elvtársak, hogy a vezetés élvezet! Ellenkezőleg: nehéz és súlyos felelősség. Senki sem vallja olyan szilárdan, mint Napóleon elvtárs, hogy minden állat egyenlő. Akkor lenne igazán boldog, ha ügyeitekben rátok bízhatná a döntéseket. Néha azonban esetleg helytelenül döntenétek, elvtársak, és akkor mi lenne velünk? (Süvi)

Hát ez az! Mindig megvan a megfelelő ideológiai, hogy miért mások döntenek helyettünk.
 
Az állatok kezdetben a mindenki számára elfogadható Hétparancsolat szellemében éltek, aztán az Ember elűzése után rájuk szakadó állati-demokrácia kitermelte a maga diktátorát. A parancsolatok pedig szép lassan átformálódtak. Ha valaki ellenvéleményt fogalmazott meg, azt a kórusban bégető birkanyáj túlharsogta a beléjük sulykolt szövegekkel. Akinek mégis hallható lett a hangja – esetünkben Hógolyó -, azt a vezér disznó, Napóleon „kénytelen” volt likvidálni.
Persze a közösség érdekében…

Orwell közel már 70 éve írt Állatfarmja sajnos nem mese. Sok-sok ma is aktuális kérdést vet fel. Végigkísérhetjük hogyan központosítják a hatalmat, és hogy a demagógia hogyan válik tudatformálóvá. Megtudhatjuk, hogy az agymosás annál hatékonyabb, minél ifjabb korban kezdik. Megtudhatjuk mire jók a saját nevelésű „kutyák”, akiknek folytonos morgása folyamatosan emlékeztet rá mindenkit, hogy aki különbözni mer, az bűnösnek minősül.
Ám a legtanulságosabb a Hétparancsolat átformálása. De erről majd máskor.

ÖN MIT GONDOL?
A nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeink a választók többségének akarata esetén felmondhatók legyenek?

About the author:

Leave a comment

13 + 7 =

Back to Top