Még nincs vége! – vagy inkább most kezdődik?

Még nincs vége! – vagy inkább most kezdődik?

Nincs hozzászólás a(z) Még nincs vége! – vagy inkább most kezdődik? bejegyzéshez

Íme, egy mai Népszava cikk (előtte vegyen mindenki mély levegőt):

Százezrekkel többet vihetnek haza az országgyűlési képviselők!

Hetven honatya biztosan jól jár

Csaknem 70 képviselő akár a dupláját, míg az "átlagos" honatyák a másfélszeresét vihetik haza jelenlegi költségtérítésüknél a hétfőn elfogadott, de még ki nem hirdetett törvény alapján. A képviselők megszavazták, hogy ezentúl az úgynevezett benzinpénz helyett választókerületi pótlékot kapjanak, ami adóköteles lesz 2010-től. Csakhogy szinte titokban ezzel egyidejűleg emelték az ezen a címen járó összeget.

Csak Lendvai Ildikó MSZP-, és Orbán Viktor Fidesz-elnök jár rosszul a vezető politikusok közül azzal, hogy az Országgyűlés megszavazta: a jövőben a képviselők költségtérítése (az úgynevezett benzinpénz) ezentúl az szja alá tartozzon. Mindenki más százezrekkel többet vihet haza a törvénymódosítás miatt. A 2010. január 1-től járó bújtatott emelés legtöbbet Szili Katalin házelnöknek hoz. Ő ma 1,507 millió forint tiszteletdíjat kap és 301 470 forint (nem adóköteles) költségtérítést. Az új számítási módszer szerint ez az utóbbi összeg 1,808 millió forintra emelkedik, amiből ha a házelnök egyetlen számlát sem tud bemutatni az APEH-nek, a jövő évi adótörvények szerint 32 százalék szja-t valamint 15,5 százalék tb-járulékot kell fizetnie. Így akár nettó 900 ezer forintja is maradhat a jelenlegi 301 ezerrel szemben. Hasonló helyzetben lesz Lezsák Sándor, fideszes parlamenti alelnök. Ő májusban 266 685 forint költségtérítést kapott. Változatlan tiszteletdíj mellett választókerületi pótléka az új számítási módszer szerint jövőre 973 980 forintra emelkedik. Orbán és Lendvai eközben azért jár rosszul, mert a két pártelnök nem rendelkezik se bizottsági tagsággal, se frakciótisztséggel. Így csak alapdíjat kapnak, azaz 231 900 forintot, valamint budapestiek lévén összesen 162 330 forint költségtérítést. A "benzinpénz" jövőre nem az alapdíj 70, hanem a bizottsági pótdíjakkal növelt tiszteletdíj 60 százaléka lesz a fővárosiaknak. Ezért 162 330 forintról 139 140 forintra csökken a költségtérítésük.

Az Országgyűlésben számításaink szerint ma mintegy 70 Szilihez, Lezsákhoz hasonló helyzetű honatya van, aki mivel tisztséget visel, pótdíja több mint a duplája az alapdíjnak, ezért attól függően, hogy milyen messze laknak a fővárostól, benzinpénzük megduplázódik. Jól jár például Navracsics Tibor, a Fidesz és Mesterházy Attila az MSZP frakcióvezetője, vagy Varga Mihály a költségvetési bizottság fideszes elnöke. Számos ismert szocialista politikus viszont azért kerülheti el majd a napokon belül kitörő "népharagot", mert kormánytag, államtitkár. Nekik nem jár a parlamenttől költségtérítés. Szekeres Imre, Kiss Péter, Horváth Csaba, Hiller István, Gráf József egyetlen adózatlan forintot sem vesz fel, így járandósságuk jövőre sem nő.

A képviselők 80 százaléka ugyan nem jár olyan jól, mint a tisztségviselők, de attól függően, hogy milyen messze van választókerületük, átlagosan 53-55 százalékkal magasabb választókerületi pótlékot kapnak a mai költségtérítésüknél. Ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy nettóban akkor is zsebre tehetik a jelenlegi összeget, ha a (megnövelt) pótlékuk 10-20 százalékáról tudnak csupán számlát bemutatni. A főváros 50 kilométer körzetében, illetve a 150-200 kilométeres körzetben lakóknak lesz a legtöbb számlára szüksége, mert ők csak 49, illetve 40 százalékos emelést kapnak (lásd táblázatunkat).

A képviselők, a Fidesz és az MSZP szokatlan egyetértésével 88 százalékos többséggel szavazták meg a módosítást, amiből addig, amíg egy-egy honatyára lebontva ki nem számoltuk az összegeket, csak annyi látszott, hogy ezentúl adózni fognak az adózatlan költségtérítés után, úgy, hogy ez nem kerül többe az adófizetőknek.

A szocialista Göndör István 2007 óta többször is megpróbálta megoldani az adózatlan pénzek ügyét, ám azt a Fidesz mindig megfúrta. Azzal érveltek, nem fogadnak el olyan megoldást, ami miatt emelni kellene a képviselők tiszteletdíját. Az eredti Göndör-javaslat éppen ezért az alapdíjhoz kötötte volna a választókerületi pótlékot, és a képviselők csak akkor nem jártak volna rosszabbul, mint ma, ha legalább az összeg felét számlával tudták volna igazolni. A szavazás előtti héten azonban a mentelmi bizottság zárt ülésén lapunk értesülése szerint több frakció képviselője arra az álláspontra helyezkedett, hogy csak akkor támogatják a Göndör-javaslatot, ha olyan módszert találnak, amivel nem növelik a tiszteletdíjat, de nem csökkentik a képviselők nettóját sem. Ekkor született az a bizottsági módosító indítvány, amely az egységes alapdíj helyett a jóval magasabb és egyénenként változó tiszteletdíj lesz a költségtérítés számítási alapja. Úgy tudjuk, a javaslatra a végszavazáskor egyedül nemet mondó liberálisok is csak azért szavazták le a kétharmados törvényt, mert egy téves kalkuláció miatt úgy vélték, "rosszabbul járnak".
                                                                                                         Csík Rita            
LINK

Kedves szimpatizánsok és mindenki, akinek elege van a kiváltságosokból!

A Parlament erkölcsileg megsemmisült – nyíltan szembe mentek a népakarattal.

A Köztársasági elnök semmibe vette saját alkotmánybírósági határozatát, és aláírt egy alkotmányossági szempontból aggályos törvényt, mely olyan elrejtett részeket is tartalmaz, ami nemhogy megszüntetné a kiváltságokat, hanem még megnöveli a fizetésüket.

Újabb trükk: nem az eddigi alapdíj, hanem a jóval magasabb tiszteletdíj a költségtérítés (bocsánat: választókerületi pótlék) kiszámításának alapja.

És még egy Nagy Kérdés.

A költségtérítés szót törölték a politikusok – és lett belőle választókerületi pótlék és lakhatási támogatás.

DE: vajon mi van a listáról bejutott képviselőkkel? Nekik nincs választókerületük – ebből következik, hogy választókerületi pótlék sem járhat nekik!

Vagy mégis?! Nekik mindent lehet és semmi nem akadály?

Még a megyei listáról bejutottaknál csak-csak meg lehetne állapítani, hogy hány kilométerre van a megye a fővárostól, de mi van az országos listán bejutókkal?

Erre mit mond a beterjesztő Göndör István úr? És hogy lehet egy ilyen nem csak alkotmányellenes, de amellett értelmezhetetlen törvényt egy felelős államfőnek aláírni?

És vajon hogyan döntenek ezek után jövő héten az alkotmánybírák?
Vajon ők is a pártok elvárásainak megfelelően, hiszen a köztársasági elnökhöz hasonlóan őket is a "honatyák" választják meg…

Ennek a felháborító és kusza történetnek ezzel még nincs vége… sőt, azt hiszem csak most kezdődik el valami!

About the author:

Leave a comment

18 − 1 =

Back to Top