Népszavazás lesz június 7-én!
Népszavazás lesz június 7-én!
2009-04-15 Nincs hozzászólás a(z) Népszavazás lesz június 7-én! bejegyzéshezA jelenlegi törvények szerint – melyek módosítására egyik frakció sem mutat hajlandóságot – nem lehet országos népszavazást tartani az EU parlamenti képviselők választásával egy időben. Helyi népszavazás lehet, mint ahogy lesz is pl. Esztergomban. De elvileg akár mind a 3200 településen lehetne helyi népszavazás.
NEM ÉRTEM: ha az országos népszavazást azért nem lehet megtartani aznap, mert az megzavarja a választót a döntéshozatalban (idézet a Házbizottság érveléséből), akkor a helyi népszavazásnál ez a „megzavarás” miért megengedhető?
Kinek, kiknek az érdekeit védi ez a törvényi kitétel?
És nem ér meg pár milliárdnyi közpénzt, hogy módosítsák a törvényt?
Pedig mindenki jobban jár, ha együtt van a kettő – gondolhatnánk naivan.
Csupán két fontos érv:
1. így olcsóbb
2. magasabb lenne a részvétel
Csakhogy a józan észérveket megint felülírja a politikai érdek!
Mi van, ha nem csak az a 27% megy el egy szavazni, akit most jeleznek a közvéleménykutatók? A „maradék” 73% vajon kire voksolna? Az a többség, aki vagy kiábrándultságból vagy közönyből vagy akármilyen megfontolásból nem hajlandó asszisztálni a politikai elit színjátékához.
Ha van valami, amitől egyformán tartanak a pártok, az a kiszámíthatatlanság veszélye. Van egy papírforma, amire felkészülhetnek, tudomásul vehetik, sulykolhatják a választókba, stb.
Egy a lényeg: ne legyen olyan körülmény, tényező, ami meglepetést okozhat.
Gondolkodjunk kicsit egy képviselő fejével:
Legyen csak inkább külön a népszavazás egy hónappal az EU-s választás után. Drága? Nem baj, közel 4 milliárdból kijön. És egyébként is: nyár közepe lesz, szabadságolási csúcs. Ki marad akkor otthon, hogy szavazhasson?
Esztergomban a Fideszes polgármester és frakciótársai kezdeményezésére június 7-én együtt tartják a két szavazását. Azzal érvelnek, hogy így olcsóbb és magasabb a részvétel is. Ja, ha ezt egy fideszes mondja, nem pedig én…
Szerettem volna a tegnapi parlamenti „élményekről” is írni, ugyanis meghívott vendégként részt vettem a határozathozatalon, de egyenlőre ezt nem tudnám higgadtan megtenni.
Ma megkérdezte tőlem a RádióQ szerkesztője is, hogy milyen érzés volt fekete bárányként sétálni a parlamenti folyosókon. Ha hallottátok az adást tudjátok, ha nem, holnapra megpróbálom leírni.
Leave a comment