Mennyi az annyi?
Mennyi az annyi?
2014-01-16 Nincs hozzászólás a(z) Mennyi az annyi? bejegyzéshezA közvélemény kutatások az unalmas párt támogatottsági adatok mellett olykor nagyon fontos információkat is tartalmaznak, amik felett hajlamosak vagyunk könnyedén elsiklani. Pedig nem az érdekes, hogy egyik másik pártnak 1-2 százalékkal többet vagy kevesebbet mérnek, hanem annak a tömegnek a nagysága, amelyik több mint az összes párt támogatóinak együttes száma.
A legfrissebb felmérésekben ez a következőképpen alakult.
A pártoktól elzárkózók aránya 57 százalék, ami kb. 4,6 millió embert jelent.
Ezt az árnyalt képet viszont már módosítja az a lényeges megállapítás, hogy a biztos részvételt ígérők 43 százalékából elég jelentős azoknak az aránya, akik még hezitálnak, hogy elmenjenek-e.
Így a biztosan szavazni kívánók aránya hiába 43 százalék, de 25 százaléknyian csak valószínűsítik az elmenetelüket, ami további kb. 2 millió embert jelent.
Ebből egyértelműen következtethetünk arra, hogy kb. 6,6 millió embernek valójában nincs kire szavazni, és ennek nagy része nem is fog elmenni választani.
És ami a legmegdöbbentőbb, amiről sajnos senki nem szokott cikkezni, hogy a választók mindössze 18 százaléka az, aki határozottan tudja kire fog szavazni, és biztosan el is megy. Kapaszkodjanak meg, ez mindössze kb. 1,5 millió embert jelent az összes pártra vonatkozóan! Vagyis ennyien vannak, akik tényleg szeretik és meggyőződéssel akarják is őket!
Mi pedig 7,5 millióan elszenvedjük ennek a másfél millió embernek – vagy a viselkedésjegyeik és összeütközéseik alapján nevezzük inkább szurkolóknak őket – az akaratát, ami ugyan magával ragadhat még pár millió határozatlan embert, de ebben nem a meggyőződés vagy az elismerés, hanem sajnos csak egy pillanatnyi hangulat dominál majd.
És mindezek után 4 évig a „többség akaratára” hivatkozva csinálnak belőlünk bohócot…
Végül nézzük meg konkrétan a mért eredmények alapján, hogy az egyes pártoknak valójában hány biztos „pártrajongója” van:
– Fidesz: 48 százalék, ami kb. 740 ezer embert jelent
– MSZP 27 százalék, ami kb. 420 ezer embert jelent
– Jobbik 11 százalék, ami kb. 190 ezer embert jelent
– az Együtt-PM és a DK 5-5 százalék, ami kb. 80-80 ezer embert jelent
– és végül az LMP 3 százalék, ami kb. 50 ezer embert jelent.
Ezek az adatok is jól mutatják, hogy gyakorlatilag elég ennyi aktív szurkoló a választás arénájában ahhoz, hogy a passzívakat magával ragadva mutassanak fel a végén valami meggyőző eredményt. Vajon mennyien fogják idén újra elkövetni azt a hibát, hogy meggyőződés nélkül oda állnak, ahol nagyobb a hangzavar, vagy nekik tetszőbb a szurkolói rigmus?
ÖN MIT GONDOL?
Az Internet hozzáférés állampolgári jog legyen?
Leave a comment