Majdnem-rendszerváltás Bulgáriában
Majdnem-rendszerváltás Bulgáriában
2014-01-14 Nincs hozzászólás a(z) Majdnem-rendszerváltás Bulgáriában bejegyzéshezTavaly év elején heves tüntetések zajlottak Bulgáriában, aminek eredményeként a kormány benyújtotta lemondását. Furcsa módon ezzel nem nagyon foglalkozott a hazai média, pedig tanulságos volt.
A szegénység, a korrupció és a politikai rendszer hibái miatt a heteken át tartó demonstrációk nyomására a bolgár kormány lemondott. A teljes politikai elittel elégedetlen tüntetők azt akarták, hogy a polgári/civil kezdeményezések nagyobb teret kapjanak, és képviselőik indulhassanak a választásokon. A tiltakozások a villanyáram magas díja miatt indultak el, de fokozatosan a kormány és a romlott politikai rendszer elleni tüntetéssé szélesedett ki.
Nem új kormányt, hanem új kormányzási stílust követeltek, amely eltér minden eddigi, az elmúlt 23 évben hatalmon lévő párt országvezetési modelljétől. A tüntetők egyértelművé tették: a működő politikai pártok közül egyiket sem tartják alkalmasnak és méltónak a feladatra. Éppen ezért nem is hagyták, hogy a tüntetésbe „beszivárogjanak”. Végül a választás nagy kérdése az volt, hogy ki lesz majd, aki a tüntetőket leginkább képviselni fogja: ki meri elvállalni a feladatot. Utólag látjuk, hogy nem volt ilyen.
Ahogy közeledett az új választás, botrány botrányt követett. A választások napján pedig temérdek visszaélésről tudósítottak a bolgár hírcsatornák. Több helyen szavazatvásárlást füleltek le a kiérkező rendőrök, de voltak láncszavazások és más egyéb rendellenességek is. Például 350 ezer (!) szavazólapot találtak az állammal szerződésben álló nyomda egyik raktárában, miután az már leszállította a 7,8 millió megrendelt példányt. Persze a nyomda tulajdonosa szerint ennyi selejtet gyártottak.
A szavazók végül 38 párt (!) és 7 koalíció több mint nyolcezer jelöltje közül választhatták ki a parlament képviselőit. Ám a várt áttörés nem következett be, lényeges átrendeződések nem történtek a bolgár belpolitikai palettán. Nyert a lakossági kiábrándultság, hiszen a részvételi arány nem érte el az 50 százalékot sem.
De legalább megpróbálták…
ÖN MIT GONDOL?
A Magyarországon található természeti kincsek kiaknázására kiadott koncessziókat, tulajdonjogokat, használati jogokat és egyéb módon való juttatásokat vissza kell vonni és állami kezelésbe kell adni?
Leave a comment